Sametingsvalet – slutresultatet

Sametingsvalet – slutresultatet

Publicerat 2016-06-01

Val till Sametinget 2017

Röster

Valda

Personröster

Statistik

Valsedlar

Vallokaler

 

Val till Sametinget – Valda

Protokoll val till Sametinget 2017-05-21

Mandatfördelning

Förk.

Parti

Mandat 2017

+/-

Mandat 2013

AAAF

Albmut – Almetjh – Almasj – Folket

1

 

1

G

Guovssonásti

5

+2

3

JF

Jakt- och Fiskesamerna

9

 

9

LSS

Landspartiet Svenska Samer

3

 

3

MG

Mijjen Geajnoe, Mijjan Geäjdnuo, Mijá Gäjnno, Min Geaidnu

1

-3

4

SAM

Samerna

1

-1

2

SF

Samiska Folkomröstningspartiet

1

+1

 

SP

Sámiid Riikkabellodat Samelandspartiet

7

+1

6

VS

Vuovdega-Skogssamerna

3

 

3

Totalt

31

 

31

Ledamöter och ersättare

Parti

Ledamot

Ersättargrupp

AAAF

Lars-Paul Kroik (personvald)

  1. Marita Granström
  2. Karl Einar Enarsson
  3. Eva Bergström

G

Marita Stinnerbom (personvald)

Lars-Jon Allas (personvald)

Karin Vannar

  1. Fia Kaddik
  2. Dan Fjällman
  3. Inger Baer-Omma
  4. Per-Ove Blind
  5. Ella Britt Utsi-Jannok

 

Lars Miguel Utsi (personvald)

  1. Tomas Unga
  2. Lena Persson
  3. Nila Jannok
  4. Marianne Lörstrand
  5. Per Mikael Utsi

 

Anne Madeleine Kuhmunen (personvald)

  1. Nils-Johan Labba
  2. Julia Omma
  3. John-Tomas Labba
  4. Elle-Siri Labba
  5. Johan Andersson

JF

Håkan Jonsson (personvald)

Oscar Sedholm

Mona Persson

Sten Wälitalo

Veronika Håkansson

Hilding Andersson

Julia Wahlberg

Daniel Holst

  1. Agneta Rimpi
  2. Peter Holmqvist
  3. Karin Mannela
  4. Signar Holmström
  5. Sofia Mörtlund
  6. Rolf Olsson
  7. Birgitta Pouno
  8. Johan Hedemalm
  9. Elisabeth Önnhall

 

Josefina Skerk (personvald)

  1. Agneta Rimpi
  2. Iris Linder
  3. Signar Holmström
  4. Ulla Alvarsson
  5. Ali Rubertsson
  6. Elisabeth Önnhall
  7. Tage Billman
  8. Zusanne Johnsen
  9. Sten Söderhagen

LSS

Lars-Jonas Johansson (personvald)

  1. Erik-Oscar Oscarsson
  2. Naadja Östergren
  3. Carola Fjällström

 

Marie Persson (personvald)

Torkel Stångberg (personvald)

  1. Carola Fjällström
  2. Mari-Louise Boman
  3. Erik-Oscar Oscarsson

MG

Christina Åhrén (personvald)

  1. Krihke Kristina Nordling
  2. Hanna Sofie Utsi
  3. Magnus Lindberg

SAM

Anders Kråik (personvald)

  1. Simon Wetterlund
  2. Elisabeth Kråik
  3. Marianna Marainen

SF

Lars Wilhem Svonni (personvald)

  1. Ronny Svarto
  2. Kristina Larsgren
  3. Erik Fankki

SP

Per-Olof Nutti (personvald)

Matti Berg (personvald)

Ingrid Inga

Åsa Blind

  1. Áslat Simma
  2. Karen-Ann Hurri
  3. Lars-Erik Svonni
  4. Sara Skum
  5. Sven-Olof Wasara
  6. Britta Marakatt Labba
  7. Tomas Påve

 

Britt Sparrok (personvald)

Jan Persson

  1. Anja Fjellgren Walkeapää
  2. Per-Henrik Bergkvist
  3. Marianne Persson
  4. Per-Mikael Åhrén
  5. Franciska Rensberg
  6. Martin Eriksson
  7. Thorbjörn Åhrén

 

Paulus Kuoljok

  1. Katarina Parfa Koskinen
  2. Lars-Anders Baer
  3. Elisabeth Nejne Vannar
  4. Anders-Erling Fjällås
  5. Nadja Åstot
  6. Jan Erik Länta
  7. Annelie Päiviö

VS

Stefan Mikaelsson (personvald)

Jan Rannerud (personvald)

Martin Lundgren (personvald)

  1. Katarina Sevä
  2. Marina Nilsson Ederlöv
  3. Anna-Karin Svensson

http://www.val.se