Sametingsvalet 2017

Publicerat 2017-02-28

Våra kandidater den 21 maj

Publicerat 2017-04-30

Sámiid Riikkabellodats årsstämma har fastställt 5 vallistor till Sametingsvalet 2017. som enda parti i Sametinget har Sámiid Riikkabellodat  en ungdomslista. Anledningen till detta är att vi vill att unga samer ska kunna kandidera till Sametinget utifrån de ungas egna villkor.

Våra kandidater på vallistorna är:

Norrbotten Norra:

  • Per-Olof Nutti, Karesuando
  • Ingrid Inga, Jokkmokk
  • Matti Berg, Kiruna
  • Åsa Blind, Gällivare
  • Áslat Simma, Idivuoma
  • Karen-Ann Hurri, Karesuando
  • Lars-Erik Svonni, Vuosko
  • Sara Skum, Gällivare
  • Sven-Olof Wasara, Karesuando
  • Britta Marakatt Labba, Övre Soppero
  • Tomas Påve, Lannavaara
  • Janni Klemensson, Frankrike, Offerdal
  • Dag Skum, Gällivare
  • Ida Inga, Stockholm
  • Paul-Ante Utsi, Gällivare
  • Inger Klemensson, Gällivare
  • Sylvia Simma, Kiruna
  • Johannes Marainen, Skeppslanda
  • Anna-Britta Rikko, Kiruna
  • Tommy Vasara-Hammare, Kiruna
  • Lars Pittja, Gällivare
  • Per-Gustav Idivuoma, Lannavaara
  • Bror Saitton, Kiruna

Norrbotten södra:

  • Paulus Kuoljok, Puoltikasvaara
  • Katarina Parfa Koskinen, Jokkmokk
  • Lars-Anders Baer, Jokkmokk
  • Elisabeth Nejne Vannar, Jokkmokk
  • Anders-Erling Fjällås, Arjeplog
  • Nadja Åstot, Jokkmokk
  • Jan Erik Länta, Jokkmokk
  • Annelie Päiviö, Jokkmokk
  • Michael Teilus, Knivsta
  • Viola Engström, Porjus
  • Stigbjörn Sandström, Jokkmokk
  • Ann-Christin Blind, Arjeplog
  • Lennart Albinsson, Jokkmokk
  • Greta Kaddik, Norrköping
  • Stefan Länta, Jokkmokk
  • Nils-Johan Utsi, Porjus
  • Per Anders Vannar, Jokkmokk
  • Britt-Inger Blind, Porjus
  • Per-Olof Nutti, Karesuando

Västerbotten

  • Torkel Stinnerbom, Kittelfjäll
  • Johanna Njaita, Jokkmokk
  • Tomas Nejne, Klimpfjäll
  • Elli-Mari Lundgren, Vindeln
  • Jon-Kristoffer Jonsson, Sorsele
  • Birgitta Andersson, Tärnaby
  • Jon Emanuelsson, Ammarnäs
  • Jonna Blind, Klimpfjäll
  • Göran Jonsson, Sorsele
  • Ulla Barruk Sunna, Umeå
  • Jan-Olof Winka, Tärnaby
  • Margret Fjällström, Dikanäs
  • Katarina Daerga, Klimpfjäll
  • Per-Olof Nutti, Karesuando

 

Jämtland 

  • Britt Sparrok, Valsjöbyn
  • Jan Persson, Valla Offerdal
  • Anja Fjellgren Walkeapää, Mittådalen
  • Per-Henrik Bergkvist, Jänsmässholmen
  • Marianne Persson, Vinklumpen
  • Per-Mikael Åhrén, Blåsjöfallet
  • Franciska Rensberg, Brändåsen
  • Martin Eriksson, Mittådalen
  • Thorbjörn Åhrén, Härbergsdalen
  • Tanja Nordfjell, Vålådalen
  • Jennie-Sofi Sparrok, Järpen
  • Nicklas Johansson, Glen
  • Kjerstin Valkeapää, Mittådalen
  • Pär Nilsson, Tulleråsen, Offerdal
  • Erika Jonsson, Idre
  • Thomas Kroik Kristoffersson, Borgafjäll
  • Elin Ann-Cristin Klemensson, Rötviken
  • Lena Kroik, Borgafjäll
  • Antaris Villenfelt, Tännäs
  • Per-Olof Nutti, Karesuando

 

Ungdomslistan 

  • Johanna Njaita, Jokkmokk
  • Jon-Kristoffer Jonsson, Sorsele
  • Sara Skum, Gällivare
  • Antaris Villenfelt, Tännäs
  • Tanja Nordfjell, Vålådalen
  • Lars-Jon Persson, Vinklumpen
  • Brita Persson, Vålådalen
  • Nils-Aron Kristoffersson Kroik, Borgafjäll
  • Jennie-Sofi Sparrok, Järpen
  • Mats-Isak Sparrock Björkås, Valsjöbyn
  • Janni Klemensson, Frankrike, Offerdal
  • Nejla Sparrock Jonasson, Järpen
  • Katarina Daerga, Klimpfjäll
  • Erika Jonsson, Idre
  • Anja Fjellgren Walkeapää, Mittådalen
  • Karen-Ann Hurri, Karesuando
  • Sara Nutti, Stockholm
  • Paul-Ante Utsi, Gällivare
  • Sara Parffa Svonni, Jokkmokk
  • Maria Unnes, Varasviken, Arjeplog
  • Ida Inga, Stockholm
  • Jonna Blind, Klimpfjäll
  • Tova Willenfeldt, Oviken

00264