Om oss

Partiet bildades inför Sametingsvalet 1993 som en del av samernas riksförbund men under den första mandatperioden gjordes en bodelning mellan parti och organisation. Samelandspartiet har ända sedan bildandet byggt sitt politiska arbete på en gemensam grund och ett ökat samiskt självbestämmande. Demokrati och delaktighet för alla samer – såväl barn, unga, kvinnor och män är för oss en självklarhet för att vi ska kunna skapa ett livskraftigt och hållbart samiskt samhälle.


Sámiid Riikkabellodat styrelse 2024-2026

Ordinarie ledamöter

Marianne Gråik, ordförande, e-post: info@sajve, 070 284 99 93
Paulus Kuoljok, vice ordförande, e-post: paulus.kuoljok@sametinget.se, 070 342 27 22
Aslat Simma, vice ordförande, e-post: aslatsimma@gmail.com; 070 396 22 79
Åsa Larsson Blind, epost: asa.larssonblind@gmail.com, 070 254 33 56
Elli-Marie Lundgren, e-post: ellimarie.lundgren@gmail.com, 070 248 50 29
Johanna Njaita, e-post: johanna.njaita@gmail.com, 073 817 89 45
Per-Olof Nutti, e-post: ponutti@gmail.com, 070 212 91 34
Káren Ann Hurri, e-post: kahurri1@gmail.com, 070 325 44 24

Ersättare

Åsa Blind, e-post: aasa.blind@gmail.com, 072 202 77 03 
Anja Fjellgren Walkeapää, e-post: anja.fjellgren@gmail.com , 076 820 60 59
Maria Unnes, e-post: mariaunnes@gmail.com, 073-829 62 73
Britt Sparrock, e-post: bsparrock@gmail.com, 070- 265 93 45
Torkel Stinnerbom, epost tstinnerbom@gmail.com, 070-214 87 82
Erika Jannok, e-post: jannok9@gmail.com, 070 511 49 37
Margret Wikström Fjellström, e-post: margretwfjellstrom@gmail.com, 070-365 00 56
Piere Åhrén, e-post: piereahren@gmail.com, 076-8288112


2 tankar på “Om oss

  1. Hej!

    Jag heter Viola Rysz och går på Malmö Borgarskola, vi har fått i uppgift att göra en djupare undersökning inom ett valfritt ämne. Jag har valt gruvarbetet i Kallak, därför har jag några frågor och undrar om ni skulle kunna besvara dem. Med tanke på eran politiska position, så skulle er åsikt om gruvarbetet vara intressant. 

    Vad tycker ni om gruvarbetet? 
    Vilka problem tror ni kan uppstå? 
    – Hur kommer arbetet kommer påverka Samerna i området? 
    – Vilka miljöproblem kan uppstå?
    Hur tycker ni man ska väga de ekonomiska fördelarna mot den miljöpåverkan det här har?

    Alltså, vad tycker ni om arbetet.

    Tack så mycket,
    Viola Rysz, Malmö Borgarskola

  2. Hur bråttom – är det ett ok om ni från ett svar strax före jul

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *