Utspel av P.G. Idivuoma
I ett utspel i SR sameradion och SVT Sápmi har Per-Gustav Idivuoma som är medlen Samelandspartiet/SáR krävt att SáR hoppar av Sametingets styrelse. Han ser inte längre att någon anledning för Samelandspartiet att sitta kvar i dagens propotionella och mer eller mindre lamslagna och oförutsägbara styrelsearbete. Han hänvisar till att SáR är det partiet som lämnat mest lämnat mest reservationer i styrelsenarbetet, både i sak i hur ärendet har beretts. Han menar också samarbetsavtalet mellan Guovssonasti, Samerns och SáR inte respekteras av Anders Kråik och styrelseordförande Per Mikael Utsi – varför då sitt i styrelsen.
I Håkan Jonsson famn
Ser man på SR Samerdions redovisning har av beslutsgången i Sametingets styrelsen har styrelseordförande Per Mikael Utsi sitt starkaste stöd i styrelsen från partiet Jakt. och fiske. I media har också JoF ledare Håkan Jonsson lämnat oreserverat stöd till Utsi sätt att leda arbetet i styrelsen.
Systemfel
Enligt Per Gustav Idivuoma tyder detta på ett djupt systemfel i Sametingets arbete där styrelsearbetet sker helt utan öppenhet och där inget är egentligen är ansvarig. En parlamentarisk styrelse är därför att föredra menar P.G. Idivuoma
Inget avhopp än
SáR partiledare Ingrid Inga har bekräftat det problemen ställning som P.G. Idivuoma lyft fram, men att i nuläget är inte ett avhopp från styrelsen aktuellt.